A népszerű pizza nagy napja

A népszerű pizza nagy napja


Február 9-én tartják a Pizza Világnapját, ráadásul a rendkívül népszerű Nápolyi Pizza már a világörökség része, ezért most egy kicsit én is ünneplem ezt a közkedvelt ételt.

A pizza olasz eredetű étel, ami mára az egész világon elterjedt. Alapja egy kelt tésztából készült vékony lepénykenyér, melyet paradicsom vagy tejföl alapú szósszal borítanak, és erre különféle feltétek kerülnek, (a leggyakoribbak a különféle zöldségek, gomba és felvágottak), a tésztát végül reszelt sajttal szórják meg és sütőben megsütik. Jellegzetes fűszerei közé tartozik az oregánó és a pepperoni. Az eredeti olasz pizzára mozzarellát, bazsalikomot és olíva olajat tesznek, erre kerülhet további feltét. A leghíresebb a "pizza Margherita", ami a legegyszerűbb, de egyben az olaszok által legkedveltebb pizza. A pizza megsütése eredetileg kemencében történik.

 

 

A neve eredetileg különféle, kelt tészta alapú ételeket jelentett, valószínűleg a picea szóból ered, mely a latin pincere (összegyúrni) szóból származik. Bár Olaszország a szülőhazája, de rengeteg olyan változata alakult ki, melyek más tájak konyhaművészetének jellegzetességeit viselik magukon, ilyen például az ananászos-sonkás hawaii pizza, a kukoricás mexikói, vagy a csípős, kolbászos magyaros pizza. A változatos feltétek nélküli, csak paradicsom szósszal, bazsalikommal és mozzarella sajttal ízesített „alap”-pizzát pizza margheritának hívják. A félbehajtott pizza neve calzone.

 

Története

A pizza első megjelenése a dél-itáliai görög kolóniák (Magna Graecia) idejére tehető, Vergilius Aeneisében említik először. Az i. e. 3. században Marcus Porcius Cato Maior a Róma történetéről írt munkájában említ egy „lapos kelt tésztát, melyet olívaolajjal, fűszerekkel és mézzel édesítenek, és köveken sütnek meg”. Pompeii városában a régészek feltárták a mai modern pizzériák elődjeit. Az ókori Egyiptomban is megjelent, a fáraók születésnapjára gyógynövényekkel ízesített lapos kenyérkéket sütöttek, Hérodotosz görög történetíró leírása szerint ezek a babiloni receptek nagyon hasonlítottak a mai pizza tésztájára.

A középkorban, 997-ben is feltűnt a pizza szó, ami akkoriban egyszerűen lepényt jelentett. A pékek arra használták, hogy kenyérsütés előtt megnézzék, eléggé felhevült-e a kemence. A kenyérsütés befejeztével pedig kihasználták a parázs melegét.

Az ókori római pizzaféleségek még nagy mértékben különböztek a maiaktól. A 19. századig az úgynevezett fehér pizzák készültek. A pizzatésztát tejföllel, vagy zsírral kenték meg, erre az alapra tették a feltéteket.

 

 

A paradicsomot ekkor Európában még nem ismerték, ahogy az indiai vízibivalyt sem, amelynek tejéből az igazi mozzarellasajt készül. A paradicsomot eleinte mérgezőnek hitték, és nem használták étkezéshez, a 18. század végére azonban elterjedt, és Nápoly környékén elkezdték ezzel ízesíteni a pizzákat. Az új ételfajta nagy népszerűségre tett szert és helyi nevezetességnek számított.

A modern pizza feltalálását a nápolyi Raffaele Espositónak tulajdonítják, aki az 1780-ban alapított és ma a Pizzeria Brandi néven még mindig működő Pietro… e basta così sütődében dolgozott, és 1889-ben I. Umberto király és Margit királyné látogatása alkalmából különleges pizzát készített. A pizza az olasz nemzeti színekben készült: zöld (bazsalikom), fehér (mozzarella) és piros (paradicsom), és készítője a királynéról nevezte el. Ebből alakult ki a mai pizza.

 


Kb. 1830-ig utcai árusok árulták a pizzát, majd Nápolyban megnyílt az első igazi pizzéria, az Antica Pizzeria, ami még mindig működik a Via Port'Alba 18. szám alatt.

A 19. században az olasz bevándorlók magukkal vitték a pizzakészítés mesterségét Amerikába, ahonnan az 1950-es években indult világhódító útjára.

 

 

Forrás:

wikipedia

Képek: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

Lassan készül, mint a Luca széke
Advent / Karácsony, Luca napja
Luca napi népszokások, és néhány érdekesség az ünnepről.
20 tény a Valentin-napról
Valentin-nap, Érdekességek a Valentin napról
Február 14-én ünneplik a szerelem napját világszerte, amelyről most elárulok 20 érdekességet.
Pünkösdi népszokások
Vallások ünnepe, Kereszténység
Az alábbiakban ismertetem, mely pünkösdi népszokások kapcsolódnak az ünnephez.
Az 1956-os forradalom 16 pontja
Nemzeti ünnepek, Magyarország
A diákok 1956. október 20-án fogalmazták meg azt a 16 pontot, amelynek végleges formája október 22-én készült el.
A világ leglassúbb élőlénye
Egyéb , Nevezetes napok / Világnapok
Október 20-án ünnepeljük a NEMZETKÖZI LAJHÁR napot; itt van néhány érdekesség ezekről a különös lényekről.
A 24 legjobb karácsonyi vásár 2023-ban
Advent / Karácsony, Advent időszaka
Melyek Európa legjobb karácsonyi vásárai? Egy felmérésből kiderült, a látogatóknak mik a kedvencei.
Tej és keksz a Mikulásnak
Advent / Karácsony, Mikulás
Több országban is finomságokat készítenek ki a Mikulásnak, amit ő örömmel el is fogyaszt.
Húsvéti szokások a nagyvilágban
Húsvét, Húsvéti szokások
Minden országnak, ahol Jézus feltámadását ünneplik, megvannak a saját húsvéti hagyományaik és rituáléik.
A norvégok ajándéka az angoloknak
Advent / Karácsony, Advent időszaka
Minden év decemberének első csütörtökén 18.00 órakor gyújtják meg az ajándékba kapott fenyőn a fényeket.

További cikkek »