Itt a Farsang, áll a bál

Itt a Farsang, áll a bál


A farsang a vízkereszttől (január 6.) húshagyókedd éjféléig, a hamvazószerdával kezdődő nagyböjtig (a húsvétot megelőző 47. napig) tartó időszak elnevezése. Hagyományosan a vidám lakodalmak, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemzik. A farsang jellegzetessége, hogy a keresztény liturgikus naptárban nem kötődik hozzá jelentős vallási ünnep, alapvetően a gazdag néphagyományokra épül (lásd: torkos csütörtök). A kereszténység előtti időkből származó farsangi mulatságokat az „erkölcsös” 16. és 17. században nem eredete, hanem bujaságot szimbolizáló szokásai miatt tiltották.

A farsang csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén „a farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három nap, ami nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is. Számos városban ekkor rendezik meg a híres karnevált (riói karnevál, velencei karnevál), Magyarországon pedig a farsang legnevezetesebb eseményét, a mohácsi busójárást.

A farsang elnevezése és a legrégebbi szokásadatok középkori német polgári hatásra vallanak, de vannak az Anjouk és Mátyás király udvarából itáliai hatásra utaló adatok is.

A farsang a párválasztás időszaka volt és egyben fontos „esküvői szezon”, mivel a húsvéti böjt időszakában már tilos volt esküvőt tartani. Erre utal az ünnepnapok elnevezése is (pl. első menyegzős vasárnap = vízkereszt utáni első vasárnap, vővasárnap = farsangvasárnap az ifjú férj az após kontójára fogyasztott stb.).

A falvakban a legények szervezték a bálokat. A lányok rokonaik közvetítésével bokrétát adtak a kiszemelt legénynek, aki a farsang végén nyilvános színvallásként a kalapjára tűzte. A báli szezon és táncmulatság lényege az eljegyzés volt.


Farsangvasárnap

  • A farsangvasárnap a farsangi időszak végén lévő farsang farkának első napja.
  • Számos helyen ezen a napon tűzték a legények kalapjukra a kiválasztott lányok bokrétáját.
  • További elnevezései: csonthagyóvasárnap, ötvenedvasárnap, sonkahagyóvasárnap, hathagyóvasárnap, kilencben hagyó harmad vasárnap, piroskavasárnap (piroska nevű kalács után), vővasárnap (az ifjú férj a lány családjának kontójára mulatott), sardóvasárnap (sodrózás jelentése szerencsekívánás), vajhagyóvasárnap (görögkatolikusoknál). Hétfő a farsang farkának középső napja.
  • Gyakran ezen a napon tartották az asszonyfarsangot. Ezen a napon a nők korlátlanul ihattak, zeneszó mellett nótáztak, férfi módra mulattak.
  • Ezután húsvétig már tilos volt az esküvő, a tánc és a vigadalom.
  • További elnevezései: húshagyó hétfő, böjtelő hétfő.


Farsang és böjt. Készítette: Id. Pieter Bruegel / Wikipedia


Húshagyókedd

A húshagyókedd, a farsang és egyben a farsang farkának utolsó napja. Mozgó egyházi ünnep, mindig 47 nappal előzi meg a húsvétot. A farsangtemetés időpontja. További elnevezései: húshagyási kedd, farsangkedd, madzaghagyókedd (ez utóbbi utalás a madzagon lógó ételek elfogyására). Ezen a napon általában szalmabábut (kisze) vagy koporsót égettek, jelképesen lezárták a farsangot és a telet.

A húshagyókeddet követi a hamvazószerda, amely a 40 napos nagyböjt kezdete. A mai magyar gyakorlat szerint az ezt követő nap a torkos csütörtök, de ezt tévesen élesztették újjá ezen a napon, mert valós időpontja egy héttel korábbra esik. A keresztények ilyenkor nem esznek húst és befejezik a mulatozásokat, böjtölnek 40 napig, húsvét vasárnapjáig.

 

 

Forrás:

wikipedia

Kép: wikipedia / Silar

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

Az államalapítás és Szent István ünnepe
Nemzeti ünnepek, Magyarország
1771-ben Mária Terézia országos ünneppé, 1891-ben Ferenc József pedig munkaszüneti nappá tette augusztus 20-át.
A Valentin-nap sötét titka
Valentin-nap, Érdekességek a Valentin napról
Minden ünnep szépségéhez tartozik egy kis folt, ami megpróbálja beszennyezni az ünnep tisztaságát.
Európa legszebb karácsonyi vásárai
Advent / Karácsony, Advent időszaka
A karácsonyi vásárok egyaránt biztosítják a szórakozást és a kellemes hangulatot.
Náluk sosem múlik el a karácsony
Advent / Karácsony, Karácsony ünnepe
Két ország, két nő, két történet, de ugyanaz az érzés. Náluk sosem múlik el a karácsony.
Luca-napi pogácsa
Ünnepi sütik, Sós sütemények
Luca-napon a család minden tagjának süss egy luca-pogácsát, és egyikbe rejts el egy pénzérmét.
Aprósütemények karácsonya
Ünnepi sütik, Aprósütemények
5 nagyon finom és gyorsan elkészíthető aprósütemény receptjét osztom meg.
"Őrizzük meg kéknek a Dunát!"
Egyéb , Nevezetes napok / Világnapok
Június 29. NEMZETKÖZI DUNA-NAP.
Egyenlőség, szabadság, testvériség!
Nemzeti ünnepek, Magyarország
Március 15-e 1928-ban vált hivatalos keretek közt megtartott nemzeti megemlékezéssé.
Előzmények egy forradalom kitöréséhez
Nemzeti ünnepek, Magyarország
A forradalom a budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án.

További cikkek »