Luca-napi pogácsa
Luca-napi pogácsa
Magyarországon a hagyomány szerint Luca-napon a család minden tagjának sütnek egy luca-pogácsát, és egyikbe pénzérmét rejtenek el. Aki ráharap, szerencsés lesz.
Ha te is sütnél pogácsát, akkor íme egy nekem jól bevált recept:
40 dkg finomlisztet, 20 dkg vajat, 2 csapott teáskanál sót (ezt ízlés szerint javasolt inkább adagolni), kb. 10 dkg reszelt sajtot és tejfölt (annyi, amennyi szükséges, 3-4 evőkanál kb, ez lehet több, vagy kevesebb is) tésztává gyúrunk. Pihentetjük egy éjszakát a hűtőben. Másnap kivéve a hűtőből többször hajtogatjuk.
(Hajtogatott leveles tészta: Lisztezzük a munkafelületet, de ne nagyon; tegyük rá a tésztát. Nyújtófával téglalapra nyújtjuk, és ügyeljünk arra, hogy megjegyezzük, honnan hova, melyik irányból hajtogatjuk. MINDIG UGYANÚGY KELL VÉGEZNI A HAJTOGATÁST! Hajtogatott leveles tésztaként ugyanis fontos, hogy mindig ugyanazzal a mozdulattal végezzük a műveletet, tehát például lentről fel, fentről le, jobbról balra, balról jobbra. – Ez úgy néz ki, hogy a téglalapra nyújtott tésztát félig felhajtjuk lentről fenti irányba, majd fentről lenti irányba, szintén félig, utána jobbról balra félig, majd balról jobbra félig, és így egy aranyos kis csomagot kapunk. – Újra hűtőbe tesszük, és ezt a hajtogatást fél óra elteltével kb. 3-szor, 4-szer ismételjük meg úgy, hogy először kinyújtjuk a tésztát téglalapra, majd hajtogatjuk a fent leírt műveleti sorral. Az egyes hajtogatások között kell eltelnie a fél órának. A tészta szélei olyan egyenesek legyenek téglalapra nyújtáskor, amennyire csak lehet. Nyújtás: sodrófával nyomjuk le először a felső, utána az alsó végét, majd a közepét két helyen. Ezután nyújtjuk ki a téglalapra, ügyeljünk a szélekre és hajtsuk fel az oldalait, ahogyan korábban is tettük. Az utolsó hűtés után folytatjuk a pogácsa készítését.)
Lisztezett deszkán másfél ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. A tetejét megkenjük tejjel és megszórjuk reszelt sajttal, majd kiszaggatjuk pogácsákká, ezt akár egy pohárral is lehet.
180 fokon, előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük (de ezt nézzük folyamatosan, hiszen a sütőtől is függ az idő.)
A sütőpor és élesztő elhagyása javasolt a sajtos pogácsa készítésénél, mivel úgy tapasztalom, szárítja a tésztánkat, és másnap gyakorlatilag már ehetetlen, ez pedig így elkészítve sokáig eláll.
Forrás:
A képen lévő pogácsa illusztráció; a fotó forrása: pixabay
Magazin cikkajánló