Ők nyerték az Oscar-díjat 2023-ban


Elérkezett a várva várt pillanat, megvannak végre az Oscar győztesek.

A 95. Oscar-gálán az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiája (AMPAS) a 2022-es év legjobb filmjeit és filmeseit részesítette elismerésben. A díjátadó ceremóniát 2023. március 12-én rendezték a Dolby Színházban Los Angelesben, helyi idő szerint 17:00 órától (hazai idő szerint március 13-án 02:00 órától). A ceremónián az Akadémia 23 kategóriában díjazta a filmeket és alkotóikat. Az eseményt Amerikában az ABC televíziótársaság sugározta.

A jelölések bejelentésére 2023. január 24-én került sor. A jelöltek listáját az Oscar-díjas brit színész, zenész, Riz Ahmed, valamint Allison Williams amerikai színésznő ismertette.

A rendezvény házigazdája Jimmy Kimmel humorista volt, aki immár harmadszor vezette a show-műsort.




Akkor nézzük a jelölteket és a győzteseket. (A győztesek ki vannak emelve a listában.)

 

Legjobb film

Az Akadémia 2020 áprilisában tett bejelentése szerint attól az évtől legjobb film kategóriában 10 jelöltet állítanak, így történt ez a 2023-as díjátadón is. Ezek a következők:

  • Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once) – Daniel Kwan és Daniel Scheinert és Jonathan Wang
    • Elvis – Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick és Schuyler Weiss
    • A Fabelman család (The Fabelmans) – Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg és Tony Kushner
    • A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin) – Graham Broadbent, Peter Czernin és Martin McDonagh
    • A szomorúság háromszöge (Triangle of Sadness) – Erik Hemmendorff és Philppe Bober
    • Avatar: A víz útja (Avatar: The Way of Water) – James Cameron és Jon Landau
    • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – Malte Grunert
    • Tár – Todd Field, Alexandra Milchan és Scott Lambert
    • Top Gun: Maverick – Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison és Jerry Bruckheimer
    • Women Talking – Dede Gardner, Jeremy Kleiner és Frances McDormand

 

Legjobb rendező

  • Daniel Kwan és Daniel Scheinert – Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once)
    • Todd Field – Tár
    • Martin McDonagh – A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin)
    • Ruben Östlund – A szomorúság háromszöge (Triangle of Sadness)
    • Steven Spielberg – A Fabelman család (The Fabelmans)

 

Legjobb férfi főszereplő

  • Brendan Fraser – A bálna (The Whale), mint Charlie
    • Austin Butler – Elvis, mint Elvis Presley
    • Colin Farrell – A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin), mint Pádraic Súilleabháin
    • Paul Mescal – Volt egyszer egy nyár (Aftersun), mint Calum Paterson
    • Bill Nighy – Living, mint Mr. Williams

 

Legjobb női főszereplő

  • Michelle Yeoh – Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once), mint Evelyn Wang
    • Cate Blanchett – Tár, mint Lydia Tár
    • Ana de Armas – Szöszi (Blonde), mint Norma Jeane Mortensen / Marilyn Monroe
    • Andrea Riseborough – To Leslie, mint Leslie Rowlands
    • Michelle Williams – A Fabelman család (The Fabelmans), mint Mitzi Schildkraut-Fabelman

 

Legjobb férfi mellékszereplő

  • Ke Huy Quan – Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once), mint Waymond Wang
    • Brendan Gleeson – A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin), mint Colm Doherty
    • Brian Tyree Henry – A kiút (Causeway), mint James Aucoin
    • Judd Hirsch – A Fabelman család (The Fabelmans), mint Boris Schildkraut
    • Barry Keoghan – A sziget szellemei, mint Dominic Kearney

 

Legjobb női mellékszereplő

  • Jamie Lee Curtis – Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once), mint Deirdre Beaubeirdre
    • Angela Bassett – Fekete Párduc 2. (Black Panther: Wakanda Forever), mint Ramonda királynő
    • Hong Chau – A bálna (The Whale), mint Liz
    • Kerry Condon – A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin), mint Siobhán Súilleabháin
    • Stephanie Hsu – Minden, mindenhol, mindenkor, mint Joy Wang / Jobu Tupaki

 

Legjobb adaptált forgatókönyv

  • Women Talking – forgatókönyv: Sarah Polley; Miriam Toews Nők beszélgetnek(wd) c. regénye alapján
    • Living – forgatókönyv: Kazuo Ishiguro; Kuroszava Akira, Shinobu Hashimoto és Hideo Oguni Élni c. filmjének forgatókönyve alapján
    • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – forgatókönyv: Edward Berger; Erich Maria Remarque regénye alapján
    • Top Gun: Maverick – forgatókönyv: Ehren Kruger, Eric Warren Singer, és Christopher McQuarrie; Jim Cash és Jack Epps Jr. Top Gun című film alapján
    • Tőrbe ejtve – Az üveghagyma (Glass Onion: A Knives Out Mystery) – forgatókönyv: Rian Johnson; Johnson által teremtett és a Tőrbe ejtve c. film karakterei alapján

 

Legjobb eredeti forgatókönyv

  • Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once) – Daniel Kwan és Daniel Scheinert
    • A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin) – Martin McDonagh
    • A Fabelman család (The Fabelmans) – Steven Spielberg és Tony Kushner
    • A szomorúság háromszöge (Triangle of Sadness) – Ruben Östlund
    • Tár – Todd Field

 

Legjobb eredeti dal    

  • „Naatu Naatu” a RRR c. filmből – zene: M. M. Keeravani, szöveg: Chandrabose
    • „Applause” a Tell It Like a Woman c. filmből – zene és szöveg: Diane Warren
    • „Hold My Hand” a Top Gun: Maverick c. filmből – zene és szöveg: Lady Gaga és BloodPop
    • „Lift Me Up” a Fekete Párduc 2. (Black Panther: Wakanda Forever) c. filmből – zene: Tems, Rihanna, Ryan Coogler és Ludwig Göransson; szöveg: Tems és Ryan Coogler
    • „This Is a Life” a Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once) c. filmből – zene: Ryan Lott, David Byrne, és Mitski; szöveg: Ryan Lott és David Byrne

  

Legjobb eredeti filmzene    

  • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – Volker Bertelmann
    • A Fabelman család (The Fabelmans) – John Williams
    • A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin) – Carter Burwell
    • Babylon – Justin Hurwitz
    • Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once) – Son Lux


Legjobb dokumentumfilm

  • Navalnij (Navalny) – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller és Shane Boris
    • All the Beauty and the Bloodshed – Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin és Yoni Golijov
    • A szerelem tüze (Fire of Love) – Sara Dosa, Shane Boris és Ina Fichman
    • Minden, ami lélegzik (All That Breathes) – Shaunak Sen, Aman Mann és Teddy Leifer
    • Otthon a romokon (A House Made of Splinters) – Simon Lereng Wilmont és Monica Hellström

 

Legjobb rövid dokumentumfilm

  • Az elefántsuttogók (The Elephant Whisperers) – Kartiki Gonsalves és Guneet Monga
    • A Martha Mitchell-effektus (The Martha Mitchell Effect) – Anne Alvergue és Beth Levison
    • Haulout – Evgenia Arbugaeva és Maxim Arbugaev
    • How Do You Measure a Year? – Jay Rosenblatt
    • Stranger at the Gate – Joshua Seftel és Conall Jones


Legjobb élőszereplős rövidfilm

  • An Irish Goodbye – Tom Berkely és Ross White
    • Ivalu – Anders Walter és Rebecca Pruzan
    • Le Pupille – Alice Rohrwacher és Alfonso Cuarón
    • Night Ride – Eirik Tveiten és Gaute Lid Larssen
    • The Red Suitcase – Cyrus Neshvad

 

Legjobb animációs rövidfilm

  • A kisfiú, a vakond, a róka és a ló (The Boy, the Mole, the Fox and the Horse) – Charlie Mackesy és Matthew Freud
    • An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It – Lachlan Pendragon
    • Ice Merchants – Joao Gonzalez és Bruno Caetano
    • My Year of Dicks – Sara Gunnarsdottir és Pamela Ribbon
    • The Flying Sailor – Wendy Tilby és Amanda Forbis

 

Legjobb animációs film

  • Pinokkió (Guillermo del Toro's Pinocchio) – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar és Alex Bulkley
    • A tengeri fenevad (The Sea Beast) – Chris Williams és Jed Schlanger
    • Csizmás, a kandúr: Az utolsó kívánság (Puss in Boots: The Last Wish) – Joel Crawford és Mark Swift
    • Marcel the Shell with Shoes On – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan és Paul Mezey
    • Pirula Panda (Turning Red) – Domee Shi és Lindsey Collins

 

Legjobb nemzetközi játékfilm

  • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) (Németország) – Edward Berger
    • A csendes lány (The Quiet Girl) (Írország) – Colm Bairéad
    • Argentina, 1985 (Argentína) – Santiago Mitre
    • IÁ (EO) (Lengyelország) – Jerzy Skolimowski
    • Közel (Close) (Belgium) – Lukas Dhont

 

Legjobb operatőr

  • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – James Friend
    • A fény birodalma (Empire of Light) – Roger Deakins
    • Bardo, egy maroknyi igazság hamis krónikája (Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths) – Darius Khondji
    • Elvis – Mandy Walker
    • Tár – Florian Hoffmeister

 

Legjobb vágás

  • Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once) – Paul Rogers
    • A sziget szellemei (The Banshees of Inisherin) – Mikkel E. G. Nielsen
    • Elvis – Matt Villa és Jonathan Redmond
    • Tár – Monika Willi
    • Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

 

Legjobb jelmez     

  • Fekete Párduc 2. (Black Panther: Wakanda Forever) – Ruth Carter
    • Babylon – Mary Zophres
    • Elvis – Catherine Martin
    • Minden, mindenhol, mindenkor (Everything Everywhere All at Once) – Shirley Kurata
    • Mrs. Harris Párizsba megy (Mrs. Harris Goes to Paris) – Jenny Beavan

 

Legjobb smink

  • A bálna (The Whale) – Adrien Morot, Judy Chin és Anne Marie Bradley
    • Batman – Naomi Donne, Mike Marino és Mike Fontaine
    • Elvis – Mark Coulier, Jason Baird és Aldo Signoretti
    • Fekete Párduc 2. (Black Panther: Wakanda Forever) – Camille Friend és Joel Harlow
    • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – Heike Merker és Linda Eisenhamerová

 

Legjobb látványtervezés és díszlet

  • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – látványtervező: Christian M. Goldbeck; díszletberendező: Ernestine Hipper
    • A Fabelman család (The Fabelmans) – látványtervező: Rick Carter; díszletberendező: Karen O'Hara
    • Avatar: A víz útja (Avatar: The Way of Water) – látványtervező: Dylan Cole és Ben Procter; díszletberendező: Vanessa Cole
    • Babylon – látványtervező: Florencia Martin; díszletberendező: Anthony Carlino
    • Elvis – látványtervező: Catherine Martin és Karen Murphy; díszletberendező: Bev Dunn

 

Legjobb vizuális effektek

  • Avatar: A víz útja (Avatar: The Way of Water) – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon és Daniel Barrett
    • Batman – Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands és Dominic Tuohy
    • Fekete Párduc 2. (Black Panther: Wakanda Forever) – Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White és Dan Sudick
    • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank és Kamil Jafar
    • Top Gun: Maverick – Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson és Scott R. Fisher

 

Legjobb hang

  • Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon és Mark Taylor
    • Avatar: A víz útja (Avatar: The Way of Water) – Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers és Michael Hedges
    • Batman – Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray és Andy Nelson
    • Elvis – David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson és Michael Keller
    • Nyugaton a helyzet változatlan (All Quiet on the Western Front) – Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel és Stefan Korte

 

 

Forrás:

wikipedia

Képek: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

További cikkek »